Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Czym charakteryzują się mieszanki traw ekologicznych?

Lipiec 19, 2021

Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak ważne są działania pro-ekologiczne. Nasza dbałość o Matkę Naturę przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie i jakość życia. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach popularniejsze stało się ekologiczne rolnictwo i hodowla zwierząt. Co za tym idzie, bardziej pożądane stały się również ekologiczne mieszanki traw. Czym one są? Do czego służą? Dlaczego wyróżniają się na tle innych mieszanek? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym dokładnie są „eko” mieszanki traw?

Mieszanki traw ekologicznych to mieszanki pochodzące z certyfikowanych upraw. Gospodarstwa, które je dostarczają, pozostają pod nadzorem właściwych jednostek, decydujących o ich „eko” statusie. Przyjazne Matce Naturze mieszanki traw cechują się między innymi zróżnicowanym systemem korzeniowym, który przeciwdziała degradacji gleby. W ich skład wchodzą nasiona m.in. kostrzewy czerwonej, łąkowej, kupkówki pospolitej, koniczyny łąkowej, życicy trwałej i westerwaldzkiej. Mieszanka ta gwarantuje szybki wzrost, wysoką wydajność i wartość energetyczną łąki, która z niej wyrośnie. To bezpośrednio przekłada się na zdrową, ekologiczną paszę dla zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie – możliwość produkcji wartościowych dla ludzi serów, mleka i mięsa.

Gdzie wykorzystuje się ekologiczne mieszanki traw?

Jak łatwo można się domyślić, mieszanki traw ekologicznych wykorzystywane są przede wszystkim w gospodarstwach posiadających certyfikat „eko”. Jednak korzystają z nich też osoby, którym zależy na wysokim standardzie upraw i hodowli, lub też po prostu bliskie jest im pojęcie ekologii. Z tego powodu chętnie skupują je również gospodarstwa agroturystyczne, a nawet właściciele przydomowych ogrodów. Wybranie ekologicznego, kwalifikowanego materiału siewnego oznacza mnie pracy przy uprawie: rośliny rzadziej chorują i są bardzo odporne.

Czym cechuje się ekologiczna uprawa?

Jak produkuje się mieszanki ekologiczne? Nasiona pochodzą z upraw, w których eliminuje się syntetyczne środki ochrony roślin, a żyzność gleby osiąga się przez zastosowanie naturalnych nawozów. Przy uprawie ekologicznej chroni się glebę np. przez płytkie oranie, a także unika monokultur na rzecz systemów mozaikowych. Kluczowe jest też korzystanie z płodozmianu i tradycyjnych metod agrotechnicznych.

Wróć