Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Jakie zastosowanie lecznicze ma facelia błękitna?

Styczeń 12, 2021

Facelia błękitna, jak wiele innych roślin, została sprowadzona do Europy z Ameryki. Konkretnym regionem, z którego pochodzi, jest Kalifornia. Co spowodowało rozpowszechnienie tego gatunku? Między innymi możliwość zastosowania facelii błękitnej w celach leczniczych.

Podobnie jak to jest w przypadku innych roślin, żeby wydobyć z facelii błękitnej jej lecznicze właściwości, trzeba ją jednak przetworzyć. Sama z siebie nie nadaje się ona bowiem do spożycia. Produktem, który otrzymuje się z tego gatunku, jest nie tylko smaczna, ale i wyjątkowo zdrowa odmiana miodu. Wśród pszczelarzy panuje opinia, iż jest ona jedną z najlepszych.

Co decyduje o tym, że miód faceliowy, nazywany także królewskim ze względu na swoje właściwości, jest tak dobrym produktem? Po pierwsze jego przyjemny smak. Miód ten jest dość łagodny, dzięki czemu nie tylko nadaje się do samodzielnego spożycia, lecz sprawdza się także jako dodatek do gorących napojów bądź do ciast. Stosować można go na przykład zamiast cukru, co niewątpliwie jest zdrowszym rozwiązaniem.

Właściwości prozdrowotne miodu faceliowego

Zalety miodu faceliowego tkwią jednak nie tylko w jego subtelnym smaku, lecz przede wszystkim w jego właściwościach prozdrowotnych. Można go stosować tak dla ogólnego wzmocnienia organizmu, jak i w przypadku konkretnych schorzeń. Miód faceliowy nadaje się bowiem do leczenia całego szeregu chorób ‒ zarówno tych związanych z drogami oddechowymi, jak i tych związanych z układem pokarmowym. Produkt ten jest też szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem bądź z innymi schorzeniami układu krwionośnego i serca. Miód faceliowy można jednak ze zbawiennymi skutkami spożywać także wówczas, jeśli nie cierpi się na żadne poważne dolegliwości, jednak jest się po prostu przemęczonym i wyczerpanym. Produkt ten pomaga odzyskać utracone siły i powrócić tak do fizycznej, jak i do psychicznej formy. Biorąc pod uwagę, jak wiele zalet ma miód uzyskiwany z facelii błękitnej, nietrudno zrozumieć, dlaczego nazywa się go królewskim.

Wróć