Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Jaka mieszanka traw sprawdzi się na łąkach i pastwiskach?

Wrzesień 16, 2021

Łąki i pastwiska mogą być dzikie, czyli pozbawione ingerencji człowieka. Są też jednak w stanie być wspomagane poprzez działalność rolników, leśników czy też sadowników. Dzięki odpowiednio podjętym aktywnościom sposobne staje się doprowadzenie zielonych terenów do pożądanego stanu. Jeżeli zostaje on osiągnięty, łąki i pastwiska ładniej się prezentują i lepiej służą.

Od czego zależy skład mieszanki?

Jednym z podstawowych działań, jakie można wykonywać, aby ulepszyć jakość łąki, jest przeprowadzanie renowacji pastwiska. Polega ona na wzbogacaniu terenu o mieszanki traw specjalnie dla nich przeznaczone. To, jaki dokładnie rodzaj roślin musi zostać zastosowany, zależy od tego, jakiego typu jest gleba łąki czy pastwiska. Inne mieszanki sprawdzają się bowiem w przypadku gleb mineralnych, a inne w przypadku gleb torfowych.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o zastosowaniu mieszanki, są stosunki wodne. Jeśli chodzi o te ostatnie, mogą być one uregulowane bądź nieuregulowane, co zaważa na tym, na jaką mieszankę występuje zapotrzebowanie.

Jeżeli gleba ma uregulowane stosunki wodne, to najlepiej w jej przypadku sprawdzi się kostrzewa łąkowa oraz kostrzewa czerwona. W obu tych przypadkach procentowy udział składnika powinien wynieść 30%. O połowę mniejszy może być zaś udział takich gatunków jak tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa. Całość ma prawo uzupełnić koniczyna biała.

Inaczej natomiast prezentuje się sytuacja z glebami, które nie mają uregulowanych stosunków wodnych. W ich przypadku zasiewa się nieco więcej gatunków traw o mniejszych proporcjach. Zamiast koniczyny białej rekomendowana jest dla nich koniczyna czerwona i koniczyna szwedzka. Oprócz tego w skład mieszanki powinna wejść mozga trzcinowata, kostrzewa trzcinowata, mietlica biaława, wyczyniec łąkowy, kostrzewa łąkowa i, tak jak w przypadku gleb o uregulowanych stosunkach wodnych, wiechlina łąkowa.

Jak widać, nie ma czegoś takiego jak uniwersalna mieszanka traw. W każdym przypadku powinna być ona dostosowana do danego typu gleby.

Wróć