Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Jaka mieszanka traw będzie dobra na kiszonkę?

Sierpień 4, 2021

Na jakość sianokiszonki w praktyce wpływa wiele czynników, od sposobu koszenia, przez sposób zakiszania, aż po kwestię taką jak to, jaka mieszanka traw została zasiana. Jak dobrać tę ostatnią, aby jakość kiszonki była możliwie jak najwyższa?

Mieszanka na obfity plon

Nie ulega wątpliwości, że jakość kiszonki ma znaczenie również na portfele hodowców. Wpłynie ona bowiem na koszty żywienia stada, a także to, czy będzie ono zdrowe. Właśnie dlatego tak ważne jest, by użyć wartościowej mieszanki trawy na kiszonkę. Najlepiej, by była to profesjonalna trawa pastewna, cechująca się urozmaiconym i wyjątkowo bogatym składem. W naszej ofercie są to odpowiednio dobrane mieszanki złożone z roślin takich jak kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita oraz dodatki takie jak lucerna i festulolium. Ta ostatnia szybko konserwuje się w kiszonce, a także pozwala odpowiednio zbilansować produkcję mleka, nawet do 6 tys. litrów na rok od jednej krowy.

Produkt dobrany do typu gleby

Wybierając mieszankę traw na sianokiszonkę trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj gleby, na której trawa zostanie zasiana. Przykładowo mieszanka na gleby suche musi zostać skomponowana tak, aby sprawdzić się w najtrudniejszych warunkach, a przy tym pozwolić uzyskać kiszonkę jak najwyższej jakości.

Na rynku dostępne są także mieszanki przeznaczone na gleby wilgotne i optymalne, również mające odpowiednio dobrane składy, aby zagwarantować, że kiszonka będzie miała jak najlepszą wartość odżywczą.

O tym bezwzględnie nie można zapominać

Nawet wybierając najlepszą mieszankę traw dopasowaną do wymogów warunków glebowych, nie można zapomnieć o takiej kwestii, jak prawidłowe koszenie. Optymalna wysokość to od 5 do 8 cm, co pozwala na prawidłowe odrastanie runi, a także możliwie jak najmniejsze zanieczyszczenie zielonki. Zaleca się dodatkowo koszenie popołudniowe, bowiem właśnie w tym czasie, koncentracja składników odżywczych jest najwyższa.

Jeśli poszukujesz mieszanki traw, która doskonale sprawdzi się na kiszonkę, koniecznie sprawdź naszą ofertę traw pastewnych o składach dopasowanych do różnych potrzeb hodowców oraz różnych wymogów glebowych.

Wróć