Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Jaką formę jęczmienia wybrać – ozimą czy jarą?

Styczeń 15, 2021

Jęczmień to jedno z najpopularniejszych zbóż w Polsce. Każdego roku wielu rolników decyduje się na jego zasianie. Zanim rozpocznie się uprawę, trzeba sobie jednak zadać jedno zasadnicze pytanie ‒ na jaką odmianę jęczmienia się zdecydować? Istnieje bowiem wiele typów tego zboża, spośród których każdy cechuje się nieco innymi właściwościami.

Jęczmień jary a ozimy

Pierwszym, podstawowym rozróżnieniem, o którym trzeba powiedzieć, poruszając temat jęczmienia, jest to, które zachodzi między zbożem ozimym a jarym. Pierwsze z nich zasiewa się na jesień, żeby zostało przechłodzone w trakcie miesięcy zimowych. Jest to zabieg, który bardzo korzystnie wpływa na niektóre odmiany roślin. Innym natomiast, wręcz przeciwnie, szkodzi tego rodzaju postępowanie. W Polsce uprawia się zarówno jęczmień ozimy, jak i jary, z dominacją tego drugiego. Przewaga ta polega na tym, że zboże to zasadniczo jest mało mrozoodporne. Jednak jeśli już zostanie podjęta decyzja o zasianiu jęczmienia na jesień, należy pamiętać o tym, że trzeba to zrobić przed innymi roślinami. Gatunek ten potrzebuje trochę czasu i w związku z tym zasiewa się go najwcześniej ze wszystkich zbóż ozimych.

Jakie są najpopularniejsze odmiany jęczmienia ozimego? Ich liczba różni się w zależności od województw. Największa różnorodność panuje w tym zakresie na terenie Górnego Śląska. Wynika to z potrzeby dostosowania uprawianego zboża do specyfiki regionu. Każda odmiana jęczmienia musi zostać zarejestrowana w odpowiednim spisie, żeby rolnik mógł decydować się na uprzednio zarekomendowane zboże. W związku z tym najlepiej wybrać właśnie taką odmianę jęczmienia, która jest zalecana do uprawy w danym województwie. W tym zakresie sprawa wygląda podobnie zarówno ze zbożem ozimym, jak i jarym. Z zastrzeżeniem, że w tym drugim przypadku wybór jęczmienia nie musi być tak ostrożny, gdyż jare odmiany tego zboża są łatwiejsze w utrzymaniu. Mimo to i tak najlepiej jest wybrać tę odmianę jęczmienia jarego, która jest polecana w danym województwie.

Wróć