Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Jak uprawiać facelię błękitną?

Styczeń 26, 2021

Facelia błękitna ze względu na swój przyjemny wygląd była kiedyś uprawiana jako roślina ozdobna. Nie to jest dziś jednak jej głównym przeznaczeniem. Wykorzystywana jest ona przede wszystkim w celu produkcji miodu oraz jako roślina poplonowa.

Dobre nasłonecznienie

Żeby możliwe było otrzymanie z facelii błękitnej słodkiego i zdrowego miodu, roślinę tę trzeba odpowiednio uprawiać. W jaki sposób to robić? Trzeba zacząć od tego, że jest to gatunek, który lubi światło. W związku z tym musi być on dobrze nasłoneczniony. Decydując się na zasianie facelii błękitnej, trzeba to zrobić w miejscu, w którym nie ma nadmiernego zacienienia.

Gleba, która nie jest podmokła

Podczas gdy pod względem dostępu do światła słonecznego facelia błękitna jest dość wymagająca, co do gleby nie ma szczególnych potrzeb. Może być uprawiana właściwie na każdym rodzaju podłoża. Jedyne zastrzeżenie w tej kwestii polega na tym, że gleba pod uprawę facelii błękitnej powinna być przepuszczalna i nie może doprowadzać do takich sytuacji jak zastój wody. Wartość pH jest natomiast bez większego znaczenia.

Czas zasiewu

Jeśli chodzi o czas, w którym sieje się facelię błękitną, jest to późniejsza wiosna. Ważne, by w momencie rozpoczęcia uprawy było już po przymrozkach. Inaczej zasiew może się nie powieść. Pamiętajmy, że facelia może być uprawiana na słabszych, przepuszczalnych stanowiskach. 

Niekorzystne czynniki

Jak wygląda kwestia nawożenia facelii błękitnej? Należy uważać, by stosowane środki nie zawierały nadmiaru azotu. Jest to pierwiastek, który w dużych ilościach może zaszkodzić facelii błękitnej. Jeżeli chodzi o podlewanie, woda jest potrzebna facelii głównie w pierwszej fazie wzrostu. Jeżeli w okresie jej kwitnienia wystąpią długotrwałe deszcze, uniemożliwi to pszczołom zapylenie plantacji, co poskutkuje obniżeniem plonu.

Co do chorób, facelia błękitna nie należy do roślin szczególnie podatnych na szkodliwe czynniki. Rzeczą, która może przeszkadzać w jej uprawie, są jednak chwasty.

Podsumowując, facelia błękitna nie jest rośliną zbyt trudną w uprawie. Ilość problemów, jakie mogą z nią wystąpić, jest niewielka, w związku z czym warto zdecydować się na zasiew tego gatunku.

Wróć