Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Dlaczego warto postawić na kwalifikowany materiał siewny?

Maj 11, 2021

W Polsce kwalifikowany materiał siewny, nazywany po prostu kwalifikatem, wciąż nie stanowi nawet 25% wybieranych przez rolników nasion. Zazwyczaj nie decydują się oni na zakup kwalifikatu ze względu na jego wyższą cenę, która nie wydaje się wygórowana dla rolników z Danii, czy Włoch. W lepiej rozwiniętych krajach kwalifikowany materiał siewny wykorzystywany jest niemal na wszystkich polach uprawnych. Tamtejsi rolnicy traktują zakup kwalifikatu nie jako wydatek, ale jako swego rodzaju inwestycję, która zwróci się po żniwach. Dlaczego warto postawić na nasiona z certyfikatem? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest kwalifikat?

Nasiona, tak, jak inne produkty mogą mieć różną jakość. Kwalifikowany materiał siewny, najprościej mówiąc, to materiał z najwyższej półki, gwarantujący tożsamość i czystość odmianową. Podlega on ocenie polowej i laboratoryjnej. Nasiona kwalifikatu pochodzą z plantacji spełniających określone kategorie, normy i stopnie kwalifikacji. Ziarna siewne z certyfikatem to nie tylko nasiona rolnicze, ale też mieszanki traw, czy nasiona paszowe. Rolnik kupujący kwalifikowany materiał siewny może być pewien, że jest on wolny od chwastów, chorób, szkodników, ma odpowiednią barwę i zapach, a przede wszystkim – energię kiełkowania.

Korzyści płynące ze stosowania kwalifikatu

Charakterystyka kwalifikowanego materiału siewnego poniekąd wyjaśnia jego popularność. Starannie dobrane mieszanki nie tylko nie są skażone chorobami i szkodnikami, ale również są na nie bardziej odporne w czasie wzrostu. Lepiej także znoszą zmiany pogodowe. Dlaczego warte są swojej ceny? Z prostego powodu: cechują się wyższym plonowaniem i lepszą jakością plonów, co bezpośrednio przekłada się na lepsze dochody dla rolnika (ziarno niższej jakości wymaga zwiększonej ilości wysiewu). Wyższa jakość i odporność nasion znacząco ułatwia produkcję (nie wymagają one dodatkowego oczyszczania i zaprawiania), a siew może być dopasowany do odmiany i stanowiska. To jednak nie koniec korzyści płynących ze stosowania ziaren z certyfikatem. Niewielu rolników zdaje sobie sprawę z tego, że w ich wypadku mogą oni korzystać z dopłat, a procedury prawne są znacznie ułatwione.  Zakup kwalifikowanego materiału to gwarancja zdolności kiełkowania i obfitych plonów, Jest on zdecydowanie lepszym wyborem, niż np. korzystanie z nasion z własnego zbioru.

Wróć