Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Czym charakteryzuje się koniczyna Michela Fixation?

Marzec 27, 2021

Koniczyna Michela znana jest przede wszystkim ze swoich doskonałych właściwości paszowych, a także wysokiej plenności (zwłaszcza w okresach wysokiej wilgotności). Pochodzi z północno-wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, jednak również i w naszym kraju może być z powodzeniem uprawiana. Jakimi właściwościami się wyróżnia? Jakie są główne korzyści z jej stosowania? Na te i kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego wpisu.

Koniczyna Michela — najważniejsze właściwości

Koniczyna Michela to jednoroczna roślina motylkowa rosnąca w klimacie umiarkowanym. To jeden z najbardziej uniwersalnych gatunków spośród innych koniczyn jednorocznych. Stanowi doskonały element w rotacji upraw kukurydzy i soi, znacznie polepszając produktywność upraw.

Dobrze spisuje się na wszystkich rodzajach gleb, w tym glebach o pH od 4,5 (kwaśnych) do 8,5 (zasadowych) oraz glebach podmokłych i okresowo zalewowych. Poradzi sobie również w glebach lekko zasolonych.

Koniczyna Michela powinna być zasiana jesienią, po zbiorze kukurydzy na kiszonkę, nie później niż 15 października — najlepiej 30-40 dni przed pierwszymi przymrozkami. Roślina szybko kiełkuje, tworząc najpierw rozgałęzioną rozetę wyrastającą z jednego korzenia palowego. Dzięki temu jest w stanie przetrwać nawet intensywne podgryzanie przez bydło. Wraz ze wzrostem temperatur, rośliny kiełkują w górę. Tworzy się łodyga o licznych rozgałęzieniach i kwiaty silnie przyciągające zapylaczy. Pełną dojrzałość osiąga w momencie wytwarzania dużej ilości nasion twardych. Powinna być zbierana na wiosnę, przed kolejnym siewem kukurydzy.

Koniczyna Michela Fixation — korzyści z zastosowania

Koniczyna Michela Fixation to podstawa naturalnych nawozów. Stanowi ważne źródło substancji odżywczych dla upraw następczych. Zapuszcza swój korzeń palowy głęboko w ziemię. Korzeń “wydobywa” z głębokich warstw gleby składniki odżywcze, które następnie są magazynowane we wszystkich tkankach rośliny. Gdy poplon ulegnie rozkładowi, zmagazynowane w koniczynie minerały są uwalniane.

Koniczyna Michela Fixation jest bardzo skuteczna w wytwarzaniu azotu. Azot wiązany jest przez brodawki występujące w korzeniu, ale magazynowany jest również w tkankach. Kiedy poplon obumiera, mikroby glebowe rozkładają koniczynę, a azot udostępniany jest roślinom następczym. Jest on uwalniany przez dłuższy czas i pozostaje dostępny dla kolejnych upraw. Jest to rozwiązanie nie tylko korzystne dla gleby, ale i oszczędne.

Jeśli jesteś zainteresowany koniczyną Michela Fixation lub potrzebujesz więcej informacji na jej temat, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Wróć