Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Blog

Jakie wymagania siewne mają buraki pastewne?

Maj 2, 2022

Buraki pastewne wracają do łask w rolnictwie. Jest to roślina o charakterystycznym, grubym i mięsistym korzeniu. Wywodzi się z buraka zwyczajnego. Jest zaliczany do pospolitych roślin uprawnych. Burak pastewny najlepiej plonuje w rejonach o wysokiej sumie opadów atmosferycznych, ale bardzo dobrze rośnie na słabych glebach, nawet V klasy. Musi to być jednak gleba o głębokim podglebiu i słabo przepuszczalnym podłożu. Jak zadbać o to, żeby buraki dobrze rosły?

Więcej

Czym są zboża jare? Czym się różnią od ozimych?

Kwiecień 25, 2022

Najczęściej uprawiane zboża w Polsce to pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień, owies. Występują one w wielu odmianach, charakteryzujących się m.in. innym okresem wegetacyjnym. Ta właśnie cecha stanowi podstawę do podziału zbóż na jare i ozime. Dowiedz się, na czym dokładnie polega różnica między nimi.

Więcej

Jakie są odmiany sorgo i co je wyróżnia?

Luty 22, 2022

Sorgo jest bezglutenowym zbożem, które w naszym kraju uprawiane jest przede wszystkim na pasze, choć coraz częściej można spotkać je również na półkach sklepów spożywczych. W praktyce istnieje jednak wiele jego odmian, które różnią się między sobą. Czym dokładnie oraz o jakim odmianach sorga można mówić? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Więcej

Jakie są rodzaje mieszanek poplonowych?

Styczeń 31, 2022

Mieszanki poplonowe to wyselekcjonowane rośliny, dedykowane do uprawiania właśnie w poplonie. Wpływają one przede wszystkim na przełamanie monokultury, co korzystnie oddziałuje na żyzność ziemi, a także pozwala na osiągnięcie bardziej obfitych plonów w kolejnych latach. Jakie są dokładnie rodzaje mieszanek poplonowych oraz co je wyróżnia? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Więcej

Jakie zalety mają rośliny motylkowe?

Listopad 10, 2021

Uprawiając rośliny w ogrodzie, często zapominamy o takich, które mają ogromny wpływ na jakość gleby. Najwięcej takich roślin można znaleźć w rodzinie motylkowych, inaczej bobkowych. Należy do nich wiele gatunków roślin dwuliściennych, głównie zielonych.

Więcej

Jakie odmiany są zbóż jarych?

Październik 14, 2021

Zboża są jednym z głównych składników podczas produkcji w branży spożywczej. W związku z ich licznym zastosowaniem są one chętnie uprawiane. W Polsce spotkać można zboża ozime, które, aby rozkwitnąć, potrzebują niskich temperatur, dlatego muszą „przeleżeć” zimę oraz zboża jare. Te z kolei wysiewa się wiosną na przełomie marca i kwietnia, aby w krótkim czasie korzystać z plonów. Jakie są rodzaje zbóż jarych? Na co zwrócić uwagę podczas ich uprawy?

Więcej