Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

Blog

Roślina o wielu twarzach – owies. Zastosowania w przemyśle

Styczeń 30, 2023

Owies jest w naszym kraju zbożem mocno niedocenionym. Jeszcze przed kilkoma dekadami było chętnie uprawiane jako pasza dla koni, jednak wraz z upowszechnieniem się maszyn rolniczych wypierających siłę pociągową zostało zastąpione przez rośliny bardziej opłacalne w produkcji. Warto jednak podkreślić, że owies wyróżnia się szeregiem unikalnych właściwości, które świadczą o jego olbrzymim potencjale przetwórczym. Wskazuje się nawet, że jako surowiec przemysłowy plasuje się na trzecim miejscu zastosowań zaraz po przeznaczeniu go na cele paszowe oraz spożywcze.

Więcej

Dlaczego warto siać mieszankę poplonową?

Styczeń 8, 2023

W ciągu ostatnich dekad w Polsce na znacznej części gruntów ornych rozpowszechniła się monokultura zbożowa. Wzrosła również intensywność użytkowania pól uprawnych, co w połączeniu z uproszczonym płodozmianem przyczyniło się do ograniczenia zawartości materii organicznej w składzie próchnicy, a w konsekwencji do zubożenia gleb w cenne składniki odżywcze. Z tego powodu w gospodarstwach pozbawionych inwentarza lub stawiających na uprawę zbóż warto rozważyć wysiewanie poplonu. Rolnikom, którzy nie są pewni, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się na ich ziemiach, polecamy sięgać po mieszanki poplonowe.

Więcej

Charakterystyka sorgo Buffalo Grain

Grudzień 14, 2022

W ostatnich latach na całym świecie (w tym również w Europie) obserwuje się dynamiczne ocieplanie klimatu, a na skutek długotrwałych susz coraz częściej dochodzi do obniżenia poziomu wód gruntowych. Wymusza to na rolnikach poszukiwanie gatunków roślin, które w trudnych, pozbawionych opadów warunkach umożliwią uzyskanie wysokich plonów o zadowalającej jakości. Za taką alternatywę dla kukurydzy uznaje się sorgo. Obie rośliny wykazują podobieństwo nie tylko pod kątem budowy czy rozwoju, ale nawet zastosowania – sorgo może być bowiem uprawiane zarówno na cele paszowe, jak i bioenergetyczne.

Więcej

Jakie mamy na rynku odmiany kukurydzy?

Listopad 26, 2022

Kukurydza to bez wątpienia jedna z najczęściej uprawianych przez polskich rolników roślin. Między innymi z tego powodu na rynku co roku pojawia się wiele nowych odmian nasion kukurydzy. Oczywiście, dostępne są zarówno lepsze, jak i gorsze jakościowo materiały siewne. Dlatego sporządziliśmy spis najbardziej opłacalnych w uprawie odmian kukurydzy, które można kupić od polskich sprzedawców.

Więcej

Jak uprawiać kostrzewę trzcinową?

Październik 19, 2022

Kostrzewa trzcinowa jest jedną z najpopularniejszych traw uprawnych w całej Europie. Nic w tym dziwnego, w końcu jej uprawa jest bardzo łatwa i zwykle przynosi niesamowite efekty. Tylko właśnie – jak uprawiać kostrzewę trzcinową, aby uzyskać dobre plony? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Więcej

Gdzie najbardziej sprawdzi się kostrzewa czerwona?

Sierpień 19, 2022

Dobrze zaplanowane tereny zielone, z ciekawymi nasadzeniami, pełnią wiele ważnych funkcji. Na rynku dostępne są dziś rośliny idealne do tworzenia oryginalnych trawników, uzupełniania klombów czy wolnych przestrzeni w ogrodach. Kostrzewa czerwona zyskuje na popularności dzięki niewielkim wymaganiom i prostocie uprawy. Gdzie można ją spotkać najczęściej? Do czego warto ją wykorzystać?

Więcej