Agronas Sp. Z o.o.

ul. Żeromskiego 83, 62-600 Koło

(+48) 63 272 04 03

agronas@agronas.pl

Jak odpowiednio przygotować podłoże pod trawnik?

Dodano: 2016-05-19

Jeżeli chcemy uzyskać równomierne wschody wysianej trawy, a w przyszłości ładną darń należy odpowiednio przygotować ziemię pod trawnik. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, w jaki sposób należy to zrobić, aby uzyskać zadawalający efekt.


zdjęcie kategorii

Przygotowanie podłoża pod trawnik składa się z kilku etapów:

  1. Usuwanie chwastów

Przygotowanie ziemi pod trawnik rozpoczynamy od usunięcia chwastów. Jest to bardzo ważne, aby dokładnie oczyścić ziemię pod przyszły trawnik z wszelkich chwastów jednorocznych i wieloletnich. Całkowite usunięcie chwastów jest niestety niemożliwe, jednak należy zrobić wszystko, aby ograniczyć ich ilość w glebie.
Najlepszy efekt przynosi zastosowanie herbicydu nieselektywniego, który niszczy zarówno jednoroczne jak i wieloletnie chwasty. Na szczególnie zachwaszczonych terenach zabieg ten należy przeprowadzić dwa razy. Zazwyczaj pierwszą dawkę herbicydu stosuje się jesienią, a kolejną na wiosnę przed założeniem trawnika. Do kolejnych prac można przystąpić ok. 3 tygodnie po zastosowaniu oprysku.

  1. Przekopanie i użyźnienie

Ziemie pod trawnik należy przekopać łopatą, widłami lub mechanicznie kultywatorem na głębokość 20 – 25 cm. Najlepiej zrobić to kiedy gleba jest umiarkowanie wilgotna. Podczas przekopywania należy usuwać wszelkie kamienie, korzenie i wieloletnie chwasty jakie pozostały jeszcze w ziemi.

  1. Rozbijanie grud ziemi

Podczas kopania ziemia zbija się w duże grudy. Gdy ich nie rozbijemy może to spowodować nierówne osiadanie ziemi, a w końcu sprawi, że powierzchnia trawnika będzie nierówna.

  1. Nawożenie przedsiewne

Na tydzień przed wysiewem nasion należy zastosować nawozy wieloskładnikowe o dużej zawartości fosforu, potasu i azotu. Najczęściej stosuje się gotowe nawozy typu Polifoska, Azofoska. Po wysiewie nawozów należy bezwzględnie i staranie wymieszać je z glebą np. poprzez grabienie.

  1. Wałowanie i wyrównanie powierzchni
    Nie można zapomnieć o odpowiednim ubiciu ziemi. Można to zrobić butami lub użyć ciężkiego wału ogrodniczego, zwłaszcza przy dużych powierzchniach trawnika. Po ubiciu konieczne jest wyrównanie powierzchni przy użyciu płaskiej deski.

 

Na tak przygotowaną ziemię wysiewamy nasiona traw w okresie od kwietnia do września. Nasiona należy rozsiać równomiernie systemem krzyżowym, a następnie przykryć 1-2 cm warstwą gleby i uwałować.

ekipa

Dział handlowy naszej firmy

Sylwia Rybińska

Renata Jaskuła

Spec.ds. import / export

 Dane kontaktowe
Lidia Żurawik

Lidia Żurawik

mł.specjalista ds. handlowych

 Dane kontaktowe
Dariusz Malinowski

Dariusz Malinowski

Kierownik działu handlowego

 Dane kontaktowe
Michał Gawroński

Michał Gawroński

Przedstawiciel handlowy

 Dane kontaktowe
Michał Gawroński

Marta Węcławek

mł. specjalista ds. handlowych

 Dane kontaktowe
Michał Gawroński

Bartosz Graczyk

Przedstawiciel handlowy

 Dane kontaktowe